תכנון נכון של מטבח בדירה חדשה

התחלתם לתכנן את הדירה החדשה והגעתם למטבח? הנה כמה טיפים שייעזרו לכם. המטבח הוא המקום שבו "הקסם" מתרחש, אחד החללים המרכזיים בבית, כזה שמומלץ מאוד שיהיה פרקטי, עם דגש על תכנון יעיל, פונקציונלי וכמובן יפה. מטבח המותאם לצרכים של בני המשפחה יכול להוות הרבה יותר מאשר סתם מטבח, אלא מקום מהנה ונוח, כזה המספק לא רק את הצורך הבסיסי באוכל, אלא חוויה שלמה. כאשר מתכננים את המטבח יש לשים לב לגודל החלל המיועד, הקשר לשאר חלקי הבית, ולשאר הפונקציות במטבח כמו כיור, תנור, מקרר, ומיקום החלונות והדלת.

סוגי מטבחים

ישנם 5 סוגים נפוצים של מטבחים. מטבח "ח", הינו מטבח הנחשב לנוח, בעל משטח עבודה רחב ומרווח. יוצר אפשרות לריווח בעיקר באמצע המטבח, כאשר הכיור באמצע, והכיריים והמקרר בצדדים.

מטבח "ר" הוא מטבח היוצר משלוש בין הכיור, המקרר והכיריים, ומשאיר משטח עבודה רחב, זאת עקב כך שהמקרר נמצא בקצה. מטבח מסוג זה נחשב לפונקציונלי מאוד, ומאפשר הכנסת שולחן אוכל. בנוסף, הוא יוצר יחידת פינה בה ניתן להשתמש במגוון דרכים.

מטבח קו עם אי, מתאים בעיקר לחלל גדול ופתוח, מותאם באופן אישי לצרכיי הלקוח.

מטבח קו אחד הוא פחות פונקציונלי ומתאים למטבחים בעלי קיר אחד. ההמלצה היא למקם את הכיור באמצע כשהכיריים והמקרר קרובים מצדדיו. משטח העבודה העיקרי יהיה בין הכיור לכיריים.

מטבח שני קווים מקבילים, נחשב למטבח מודרני, נוח ושימושי. הקווים המקבילים מאפשרים למקם את המקרר בצלע אחת, בעוד הכיור והכיריים בצלע אחרת. המרחק בין הצלעות צריך להיות כזה אשר יאפשר פתיחה נוחה ויעילה את דלתות הארונות, המקרר והתנור.

צלילה לעומק המידות

בסופו של עניין מטבח טוב, נוח ויעיל צריך להיות בעל מידות מדויקות, הנה כמה פרמטרים והמידות המומלצות.

משטח עבודה  – רוחב עד 120 ס"מ, גובה עד 90 ס"מ.

תנור – פתיחה של עד 90 מעלות , מקרר פתיחה של עד 180 מעלות .

עומק מגירות – לפחות 55 ס"מ עם רוחב של 45 ס"מ.

דלתות ומגירות – פתיחה עד 180 מעלות , מגירות פתיחה עד שני שליש. ידיות עם אחיזה נוחה.

 

תכנון נכון של מטבח בדירה חדשה יכול לחסוך לכם המון כאב ראש, לכן בחרו מטבח המותאם אישית לצרכים שלכם (כולל העתידיים), מטבח מחומרים איכותיים ומחברה מנוסה ומוכרת. בחירה נכונה תאריך את שנות חייו של המטבח בלא מעט שנים.