נירוסטה נגד ברזל

נירוסטה וברזל הם שני סוגים של חומרים שימושיים במיוחד. הן בנירוסטה והן בברזל נעשה שימוש רב ביצירת מוצרים שונים הן כחומרי גלם לתעשייה ליצירת מוצרים שונים למגוון מטרות. מכיוון שמדובר בשני מתכות בעלות תכונות מיוחדות, מעניין לבצע השוואה ומעין "דו קרב" שאותו נכנה "נירוסטה נגד ברזל".

האב הקדמון

למרות שלנירוסטה ישנן תכונות מסוימות טובות במיוחד וגם מראה נאה ומבריק, אין ספק שהברזל הפשוט נעלה עליה בהיבט חשוב ומרכזי. היבט זה הינו השימוש הקדום שעשה האדם בברזל, כבר לפני אלפי שנים. הברזל, שמופיע בטבע בצורה של עופרות, התגלה על ידי האדם לפני שנים רבות מספור ומאז הוא מלווה אותו בשימושים משימושים שונים.

את הברזל מיצרים או למעשה מפיקים תוך שימוש בתנורים מיוחדים שאותם יש לחמם לטמפרטורות גבוהות. באמצעות פעולות שונות של זיקוק ניתן להשפיע על דרגות החוזק של הפרזל. כאשר רוצים להפוך חומר זה לחזק יותר מבצעים סילוק של פחמן המעורב בברזל ובכך ניתן להשיג פלדה.

לעומת הברזל, נירוסטה היא חומר (ולמעשה סגסוגת) שהתגלתה על ידי האדם בשלב הרבה יותר מאוחר. מדובר על סוג של פלדת אל חלד שבה הברזל מועשר בכרום ובכך מתקבל חומר עם תכונות מיוחדות במינן.

עמידות יוצאת דופן

אם בתחום הקדמוניות הברזל מנצח את הנירוסטה, הרי שאין ספק שיש תחום שבו הנירוסטה נעלה על פני הברזל ובאופן משמעותי. כפי שיודע כל אדם שראה פעם גרוטאות ברזל או חלקי ברזל ישנים, מדובר על חומר שניזוק מחשיפה לאוויר. למעשה, הברזל החשוף לחמצן וללחות עובר תהליך כימי שקרוי גם קורוזיה או שיתוך. במסגרת תהליך זה נוצרת תחמוצת על שטח הפנים של הברזל. מצב זה גורם להיחלשות החומר ולירידה של ממש בשימושיות שלו.

לעומת הברזל, נירוסטה הינה חומר הרבה יותר עמיד. שלא כמו ברזל, חפצים שעשויים נירוסטה הם מוגנים כמעט לחלוטין מפני מצב של שיתוך או חלודה. לכן, נירוסטה שימושית מאוד כאשר רוצים להימנע מכתמי חלודה. יש לציין שנירוסטה הינה גם בעלת מראה נאה, מבריק ונוצץ שאיננו נפגם במשך שנים ארוכות.