התקנתם מעקה? מזל טוב! השאלה היא אם הוא עומד בתקן. חלק ב

בהמשך למדריך הקודם – לאחר שהתקנתם מעקה בהחלט מגיע לכם מזל טוב, כאמור, אך לאחר ההתקנה עליכם לוודא כי העבודה בוצעה בהתאם לתו התקן הישראלי. תו התקן שמספרו 1142 מכיל בתוכו הוראות מדויקות לגובה המעקה, למרווחים בין רכיבי המעקה האופקיים והמאונכים, גובה המעקה מפני המשטח בהתאם למיקום (גג, מרפסת, חדר מדרגות וכיוצא באלה) והוראות נוספות. את המעקה ניתן לייצר מחומרי גלם שונים, ביניהם זכוכית, נירוסטה, עץ וברזל, כאשר כיום במקומות רבים ניתן לראות מעקות זכוכית שקופים המעניקים מראה יוקרתי ומונעים נפילה של ילדים, מבוגרים וחפצים.

רכיבים אופקיים במעקה

תו התקן הישראלי שמספרו 1142 מחייב התקנת מעקות ללא רכיבים אופקיים בגובה של 10-90 ס"מ מפני השטח. עליכם לזכור כי רכיבים אופקיים בגובה נמוך עלולים לגרום לילדים קטנים לטפס עליהם ונשקפת להם סכנת חיים, כיוון שהם עלולים ליפול מטה. למעשה, רכיב אופקי המותקן במעקה מקטין משמעותית את יעילותו להבטחת מניעת נפילות ילדים.

מיקום המעקה

מעבר לגובה המעקה הנדרש בהתאם לתו התקן, עליכם לזכור כי מעקה למדרגות בתוך הבית שונה ממעקה הממוקם על הגג, בקצה המרפסת, בחדר מדרגות רחב ובחדר מדרגות שאינו רציף. כאשר בין מפלסי המבנה יש חדר מדרגות שאינו רציף, כלומר – יש גרם מדרגות אחד המתחבר לגרם מדרגות אחר על מנת לחבר בין הקומות – התקן מחייב כי המעקה יבלוט לפחות 30 ס"מ מעבר לקצה של גרם המדרגות, וזאת על מנת להבטיח מניעת נפילות של ילדים ומבוגרים.

כמו כן, חשוב להדגיש כי גם גובה המעקה במרפסת חייב לעמוד בדרישות התקן. תו תקן 1142 מחייב התקנת מעקה במרפסת בגובה 105 ס"מ לפחות. כמו כן, אין להתקין במעקה של מרפסת רכיבים אופקיים המהווים סכנה, כיוון שילדים עלולים לטפס עליהם, ויש להקפיד על מרווח קטן משמונה ס"מ בין הרכיבים האופקיים כדי למנוע נפילה של ילדים וחפצים.

גם במעקה המותקן על גגות יש להקפיד על גובה מעקה של לפחות 105 ס"מ, ללא רכיבים אופקיים המאפשרים טיפוס על המעקה. כמו כן, יש להקפיד על מרווחים אנכיים קטנים כך שכדור שקוטרו שמונה ס"מ לא יוכל לעבור.