החוזק שבמעקה – למה חשוב

ברוב המבנים בארץ ניתן למצוא מעקות מפלדת אל חלד, שנועדו לאחיזה נוחה ולמניעת נפילות ופגיעות בנפש, וכן למניעת נפילת חפצים. תכנון מעקות מחייב ניסיון רב, כיוון שיש לשלב באופן מושלם בין עיצוב מרשים ויפה לבין חוזק ועמידות לאורך זמן. כדאי לדעת כי יש לתכנן מעקות בהתאם לתקן הישראלי המחייב: על פי התקן, יש להתקין מעקות בגובה של לפחות 105 ס"מ (90 ס"מ למדרגות בבית בלי ילדים) ועם פחות מ- 8 ס"מ מרווח בין המוטות המרכיבים את המעקה. כל סטייה מהתקן הנ"ל עלולה לסכן את ביטחונם וחייכם, לכן חשוב לפנות רק ליצרן מעקות מוביל ואמין.

עמידות גבוהה לאורך זמן

רוב המעקות מיוצרים מנירוסטה (פלדת אל חלד) בשל החוזק הרב של חומר הגלם, נוחות העבודה, קלות כיפוף החומר, המראה המבריק היפהפה של חומר הגלם וכמובן – בזכות המחיר הזול בהשוואה לחלופות אחרות. נירוסטה נחשבת לחומר גלם חזק במיוחד. נעשה בה שימוש נרחב בכל ענפי התעשייה, בין היתר – לייצור כלי תעופה, היא עמידה בפני טמפרטורות קיצוניות, גבוהות ונמוכות, והציפוי על החומר מונע קורוזיה וחלודה.

היתרונות הרבים של פלדת אל חלד, ובראשם חוזק ועמידות, הפכו את הנירוסטה לחומר גלם פופולרי לייצור מעקות ומאחזי יד. ניתן לעצב את המעקה בהתאמה מלאה לצרכי הלקוח ועל פי תכנון מקדים של אדריכל או של מעצב פנים. הנירוסטה נחשבת לחומר גלם ירוק וידידותי לסביבה, ניתן למחזר אותה, ולכן היא אינה פוגעת בסביבה – יתרון חשוב נוסף, המסביר מדוע מייצרים מעקה מפלדת אל חלד. כמו כן, ניתן לבחור בין כמה רמות גימור של מעקות. לרוב נהוג להעדיף מעקה מבריק, שקל לנקות ולתחזק באופן שוטף באמצעות ניקוי עם מטלית לחה ובעזרת חומרי ניקיון המיועדים לניקוי נירוסטה.

בטיחות גבוהה

כאמור, יש לתכנן מעקה בהתאם לתו התקן הישראלי. הסיבה לכך היא – בראש ובראשונה – שמירה על חיי אדם. מעקות נועדו למניעת נפילת ילדים מקומה גבוהה או מהמרפסת, הם מונעים נפילה של בני אדם וחפצים במרכזי קניות ובקניונים, והם תורמים גם לעיצוב מרשים של המבנה. קל לעבוד עם נירוסטה ולייצר ממנה מעקות בשלל עיצובים מרהיבים. החוזק הרב שלהם מבטיח עמידות לאורך שנים ארוכות, ולמעט ניקיון שוטף אין צורך בתחזוקה תכופה, והחומר אינו מחליד.