גילוי הנירוסטה ולמה היא לא מחלידה

בני אדם עשו שימוש במתכות שונות כבר לפני שנים רבות, אולם על פי רוב היו המתכות הללו בעלות חיסרון רציני ביותר. חיסרון זה היה טמון בעובדה שלמתכות ישנה נטייה להתחמצן עם החשיפה לחמצן שבאוויר ותהליך זה פוגם במראה של המתכת ולא פחות חשוב – הוא הופך אותה לחלשה ופגיעה יותר. עם גילויה של פלדת האל חלד, המכונה בשם נירוסטה נעשה צעד גדול קדימה, שכן סוף סוף נוצרה מתכת (ולמעשה סגסוגת – שילוב של מתכות וחומרים נוספים) שהיא גם זולה יחסית להפקה וגם עמידה מאוד בפני חלודה.

גילוי הנירוסטה

מאות שנים לפני ספירת הנוצרים כבר היו ברחבי העולם אנשים שידעו להפיק מתכת ולעבד אותה. מפעם לפעם נוצרו כלי עבודה או תכשיטי ברזל שהיו עמידים יחסית בפני חלודה אולם הדבר התקבל באופן מקרי. רק בראשית המאה השבע עשרה החלו מומחי מתכות להבין שניתן ליצור סגסוגות של מתכת בשילוב כזה שתיווצר עמידות מיוחדת בפני חלודה. למרות ההבנה הזאת לא הייתה קיימת באותם שנים האפשרות לבצע זיקוק מדויק שיביא ליצירת נירוסטה אמיתית ואיכותית כפי שקיימת בימינו. רק כמאה וחמישים שנה מאוחר יותר הצליחו להפיק נירוסטה באיכות הדומה לזו המוכרת כיום.

במהלך ניסויים שונים שבוצעו בכמה מדינות אירופה בראשית המאה העשרים התגלו שילובים שונים של מתכות ואל מתכות יחד, כך שנוצרה פלדה ייחודית. שילובים שונים של כרום עם ניקל והשילוב שלהם עם ברזל ועם פחמן הביאו ליצירת תותחים עמידים ולאחר מכן החל ייצור של פלדה שאיננה מחלידה לשימושים תעשייתיים ואחרים.

מדוע נירוסטה לא מחלידה

כמעט בכל בית ניתן למצוא מוצרי נירוסטה, כלי מטבח, מעקות, סכו"ם וכן הלאה. קל לראות שאותם מוצרים אינם מחלידים והדבר מבוסס על השילוב המיוחד שבין חומרי הגלם שמהם יוצקים במפעל את הנירוסטה.

על מנת להבין מדוע הנירוסטה איננה מלידה יש להבין שהחלודה שנוצרת על גבי ברזל או פלדה רגילים נוצרת בשל חיבור בין מולקולות החמצן שבאוויר לבין הברזל. אותם כתמים חומים ואותם חורים ועיוותים שנוצרים על גבי מתכות מואצים בשל נוכחות של לחות או מים בתהליך שהולך ומחמיר. בנירוסטה, תהליך זה איננו מתקיים בזכות תהליך כימי מעניין שמביא ליצירת שכבת מגון ייחודית.

שכבת המגוון נוצרת על פני השטח של פלדת נירוסטה בזכות נוכחותו של כרום. כאשר ישנו מגע בין כרום לבין חמצן נוצרת מעין שכבת בידוד אחידה שלא מאשפרת כניסה של אטומי חמצן לתוך הנירוסטה כך שלא נוצרים נזקים, בלאי או חלודה.