בחירת בעל מקצוע בשיפוץ ובכלל

שיפוץ, כמו הרבה מאוד דברים בחיים, הוא פעולה מורכבת שצריכה להתבצע על ידי בעלי מקצוע מהשורה הראשונה. הבעיה העיקרית היא שמציאת אנשי מקצוע שמקיימים את התנאי הזה במלואו אינה מובנית מאליה. כלל האצבע כאן הוא אחד: חשוב להשקיע מאמצים בבחירת הגורם שיקח על עצמו את השיפוצים, תוך התייחסות למספר פרמטרים מרכזיים ביחס אליו.

חשיבותה של הכשרה

כיום, כמעט כל אדם בישראל יכול להציע את שירותיו כאיש שיפוצים. על כן חובת הבדיקה היא על אלה שמזמינים אותו. יש לראות מהו הסיווג של בעל המקצוע, כאשר האבחנה העיקרית היא קבלני שיפוצים לבין שיפוצניקים. מעבר לסוגיה ה"טכנית" של ההגדרה, יש מספר הבדלים בפעילותם: למשל, קבלן שיפוצים הוא היחיד שיכול לבצע עבודות אשר סדר הגודל שלהן, מבחינת המחיר, הוא 35,000 ש"ח ומעלה.

בנוסף לכך, מומלץ מאוד לוודא שבעלי המקצוע הספציפיים מחזיקים בביטוחים הרלוונטיים, בעיקר ביטוח צד ג'. עקב חשיבות השיפוצים והעלויות שלהם, השאיפה צריכה להיות לאחריות לתקופה ארוכה ככל האפשר על העבודה, אפילו מספר שנים.

התאמה למשימה הספציפית

תחום השיפוצים, כידוע, הוא תחום רחב מאוד. כתוצאה מכך, ניתן לראות הבדלים עצומים בסל השירותים שמציע בעל מקצוע בתחום השיפוצים ביחס לחברו: תכנון והקמת מעקה, למשל, שונה בעשרות מונים מעבודת ריצוף. בתנאים האלה, ברור מדוע חשוב לבחון, טרם הבחירה, את ההתמחויות הספציפיות של בעל המקצוע.

השאיפה היא לבעל מקצוע אשר הפעולה שזקוקים לה תהווה חלק מרכזי בסל ההתמחויות שלו. לכן מומלץ לבדוק מהן שנות הניסיון שלו בתחום, או אפילו לבקש ממנו הפנייה לפרוייקטים קודמים שביצע בתחום.

בגדר חובה: הסכם עבודה

כדי שהכול יתבצע על פי הספר, ועל מנת למנוע מחלוקות בהווה או בעתיד, חשוב מאוד לעבוד עם הסכם עבודה, עליו חותמים שני הצדדים. הסכם זה צריך להיות כמה שיותר מפורט: ראשית, עליו לכלול את הפעולות שיכיל השיפוץ, יחד עם תיאור בסיסי שלהן, יחידות המידה (באם יש כאלה) ועוד. חשוב לראות את עלות הביצוע של כל פעולה וכן שהיא כוללת בתוכה את עלותם של החומרים והציוד בהם יעשה בעל המקצוע שימוש. השאיפה, כמובן, היא לחומרים איכותיים המחזיקים בתווי התקן הנדרשים. סעיפים מרכזיים אחרים הם לוח הזמנים (שחייב להיות הגיוני), אופן חלוקת העבודה בין בעלי מקצוע שונים (באם יש כאלה), צורת פריסת התשלומים ועוד.